na 3 pizzy
Nejprve si připravte vodní kvásek. V misce, velkém hrnku nebo i v odměrném válci si odměřte vlažnou vodu a nadrobte droždí. Přidejte cukr a olivový olej. Prošlehejte metličkou.
Do mísy pro hnětení (nejlépe zpracujete těsto v robotu) odměřte vysokolepkovou mouku na přípravu pizzy. Na dno mísy dávejte vždy mouku a až do ní vlijte vodní kvásek. Opačně by se těsto špatně zpracovávalo a mohlo by se lepit na stěny robotu.
Vlijte kvásek, osolte a začněte zpracovávat těsto na nízký stupeň s hákem pro hnětení. Postupně zvyšujte rychlost podle toho, jak se bude těsto nabalovat. Samotné zpracování může podle robotu trvat i 15 minut. Ale dopřejte těstu čas, na důkladném promíchání velmi záleží.
Ve chvíli, kdy vznikne jednotné těsto, vyjměte ho a pro kontrolu prohněťte rukou. Cílem je pružné těsto, bez rozlišení základních surovin v něm. Takové těsto rozdělte na tři stejně velké bochánky – můžete si pomoci kuchyňskou váhou. Pod utěrkou je nechte hodinu na teplém místě kynout.
Všeobecně nejlepší pizzu v domácích podmínkách vyrobíte z den odleželého těsta. To je daný fakt, ovšem neznamená to, že ta, kterou upečete ihned, dobrá nebude. Pokud máte trpělivost, vložte bochánky do fólie nebo do větší krabičky a nechte odpočívat v lednici do druhého dne. Následující den vyndejte těsto z lednice hodinu předtím, než budete chtít pizzu upéct.
Pro vytažení pizzy použijte ideálně silikonovou podložku. Podsypte opět pizza moukou. Těsto je krásně elastické a mělo by jít opravdu dobře zpracovat. Pokud už jste zkušenější domácí pizzař, jistě znáte pojem boulování. Pokud ne, ničemu to nevadí.
Bouli zmáčkněte dlaní a prsty vytahujte kruh. Z jedné boule můžete vytvořit pizzu standardního průměru 32 cm. To ale zvládne jen opravdu zkušený pizzař a těsto je pak velmi tenké. Tahejte těsto, dokud to půjde; když zůstanou silnější okraje, nevadí.
Základním druhem pizzy je Margherita. Na tu potřebujete jen rajčatové sugo (spařená rozmačkaná rajčata a sušené oregano, sůl), natrhanou kvalitní mozzarellu a čerstvé lístky bazalky – tu dávejte až po upečení. Pizzu pečte na maximum své trouby, 270–290 stupňů.
Troubu rozpalte, stejně tak v ní předehřejte plech nebo kámen, na kterém budete péct. Na kameni pečte přímo, na plech vložte pečicí papír a pečte 7–10 minut. Poprvé je lepší se od trouby nevzdalovat, přece jenom každá trouba peče jinak a je potřeba vychytat správné časy. A pak už si jen užívejte pocit domácí italské pizzy.
Pečlivě vybíráme ta nejlepší zrna, ze kterých vyrábíme mouku, na jejíž kvalitu se můžete spolehnout při každodenním pečení a vaření.
Používáme cookies, abychom vám zajistili maximální funkčnost našeho webu a díky analýze provozu a dat neustále zlepšovali jeho funkce, výkon a použitelnost. Více zde.
Používáme cookies, abychom vám zajistili maximální funkčnost našeho webu a díky analýze provozu a dat neustále zlepšovali jeho funkce, výkon a použitelnost. Více zde.