Na rozkvas:
Na chléb:
Dále budete potřebovat ošatku, tlustostěnný hrnec s poklicí nebo skleněný pekáč typu simax.
Rozkvas připravte z aktivního kvasu, žitné mouky a vody. Řádně promíchejte stěrkou nebo lžící, můžete připravit i v robotu. Důkladné promíchání je opravdu zásadní. Rozkvas nechte pracovat na lince asi 8–10 hodin. Velmi záleží na pokojové teplotě. Cílem je získání asi 2,5násobku objemu. Proto volte dostatečnou, ideálně průhlednou nádobu.
Těsto nejlépe zaděláte v robotu hákem, nebojte se mísit dlouho, při malých otáčkách klidně 10 minut. Vyplatí se to. Sůl zapracujte po 10 minutách odpočinku a znovu nechte hníst 10 minut.
Těsto nyní nechte v míse a během dvou hodin je každou půlhodinu přeložte. Nejlépe tak učiníte mokrou nebo naolejovanou rukou.
Nyní stočte chléb do ošatky. Pokud nemáte zkušenosti se stáčením chleba, doporučujeme podívat se na nějaká videa, například na YouTube.com.
Stočený bochník uložte v ošatce rovnou do lednice na 10 hodin pod igelit. Nejlépe přes noc. Ráno pak co nejdřív začněte rozehřívat troubu. Ideální teplota v troubě je 250 °C a rozehřátí trouby do plného ohřevu trvá až 60 minut. 20 minut před samotným pečením nechte v troubě nahřívat také hrnec nebo pekáček, ve kterém budete chléb péct, a to včetně poklice. Poté opatrně vložte chléb do horké nádoby, nařízněte a přiklopte. Nechte péct 15 minut pod poklicí. Pak ji sundejte, stáhněte teplotu trouby na 180 °C a dopékejte zhruba 20–25 minut. Po upečení chléb opatrně vyjměte a položte na mřížku. Nekrájejte, dokud dostatečně nevychladne.
Pečlivě vybíráme ta nejlepší zrna, ze kterých vyrábíme mouku, na jejíž kvalitu se můžete spolehnout při každodenním pečení a vaření.
Používáme cookies, abychom vám zajistili maximální funkčnost našeho webu a díky analýze provozu a dat neustále zlepšovali jeho funkce, výkon a použitelnost. Více zde.
Používáme cookies, abychom vám zajistili maximální funkčnost našeho webu a díky analýze provozu a dat neustále zlepšovali jeho funkce, výkon a použitelnost. Více zde.